Endüstrinin lider sanallaştırma platformu VMware vSphere® 6.0, beraberinde getirdiği yeni özellikler sayesinden her türlü uygulamayı güven içinde sanallaştırmaya imkan sağlayıp kullanıcıların gücüne güç katarken, erişebilirliği yeniden tanımlayarak veri merkezlerini basitleştiriyor. Bununla birlikte yüksek erişilebilir ve yüksek dayanıklılığa sahip, esnek, bulut bilişim ortamları için optimize edilmiş ideal altyapılar sunuyor.

Bu yeni versiyon, aşağıda belirtilen ve endüstride ilk defa* sunulan birçok yeni özelliği ve geliştirmeleri kapsıyor. Bu yenilikleri kısaca ele alacak olursak;

İşlem [Compute]

 • Artan Ölçeklenebilirlik – Sanal makineler yeni versiyon ile birlikte 128 sanal CPUs (vCPUs) ve 4TB sanal RAM (vRAM)’i destekleyecek. ESX hostlar ise 480 fiziksel CPU ve 12TB RAM’i desteklerken, her host üzerinde 2.048 sanal makine ve her cluster içerisinde 64 node kullanılabilecek. “Monster VM” olarak isimlendirilen sanal makinenin bu değerler sonrası nasıl bir isim alacağı gerçekten merak konusu.
 • Genişletilmiş Destek – En son çıkan x86 chipset, donanım, sürücü ve misafir işletim sistemleri (Gest OS) desteği. Desteklenen misafir işletim sistemlerinin listesine VMware Compatibility Guide’dan ulaşabilirsiniz.
 • Güçlendirilmiş Grafik – NVIDIA GRID™ vGPU™, donanım tabanlı grafik gücünün tüm faydasını ve performansını sanallaştırılmış ortamlar için de sunmaktadır. Özellikle masa üstü sanallaştırma ortamlarında yüksek grafik gücü ihtiyacı olan sanal masa üstleri için beklenen önemli bir gelişmedir.
 • Anlık Copya* – vSphere 6.0 da yeniden tasarlanan bu teknoloji, sanal makineleri hızlı bir şekilde dağıtmak (deploy) ve kopyalamak (clone) için bugüne kadar kullanılan mevcut mimariden yaklaşık 10 kat daha hızlı bir performans sunmaktadır

Depolama [Storage]

 • Sanal Makineler için Veri Depolama Dönüşümü – vSphere Virtual Volume* harici veri depolama sistemlerinizin (SAN/NAS) VM-Aware hale gelmesi için geliştirilmiş yeni, sanal makine disk yönetimi ve entegrasyon framework’üdür. Bu yeni framework sayesinde veri depolama sistemi üzerinde yapılan operasyonların birçoğu artık virtual disk seviyesinde yapılabilmektedir. VM temelli veri depolama sistemi yönetimi vizyonu ile hypervisor üzerinden kullanılan clone ya da snaphot gibi veri servisleri çok daha performanslı ve verimli hale gelmiştir.

Ağ [Network]

 • Network IO Kontrol – Versiyon 3 ile birlikte bant genişliği üzerindeki limitleri zorlamak ve bant genişliğini rezerv ederek servis seviyesini garanti etmek için, sanal makine içerisinde vNIC (virtual network interface card) ya da VMware Distributed Switch port grup seviyesinde bandwidth rezervasyonlar tanımlanabilmektedir.
 • Multicast Snooping – VDS de IPv6 paketleri için MLD snooping, IPv4 paketleri içinse IGMP snooping desteği.
 • Vmotion için multiple TCP\IP yığını – Dedike edilen bir network stack üzerinden vMotion trafiğine olanak sağlar. Ayrıca vMotion trafiği için atanmış default gateway ile basitleştirilmiş bir IP adres yönetimi sunmaktadır.

Erişilebilirlik [Availability]

 • Geliştirilmiş vMotion – Karşılıklı vCenter Server, Distributed Switch ve gidiş-dönüş süresi (round-trip time) 100ms’ye kadar olan uzak mesafelerde, işyüklerinin kesintisiz bir şekilde canlı olarak tanışınmasına olanak sağlar. Farklı fiziksel lokasyonlarda bulanan veri merkezleri arasında sanal makinleri online olarak taşımak artık mümkün.
 • Replikasyon destekli vMotion* – Veri merkezleri arasında active-active replikasyonu kullanan müşterilerde uzun sürelerde sonuçlanan vMotion işlemlerinde verimlilik ve kaynak tasarrufu sunar – verinin büyüklüğüne bağlı olarak %95’a kadar verimlilik.
 • Fault Tolerance (4-vCPUs) – Uzun süredir VMware kullanıcıları tarafından beklenen FT için genişletilmiş vCPU desteği nihayet sunulmaya başlandı. 4 virtual CPUs ya kadar olan sanal makineler yani iş yükleri için yazılım tabanlı hatalara karşı kesintisiz koruma ve genişletilmiş destek.

Yönetim [Management]

 • Content Library – Sanal makine template’leri, vApps, ISO imajlar ve Script’ler için basit ve verimli yönetim sunan merkezileştirilmiş veri havuzudur. vCenter içerisinde bir fonksiyon olarak sunulan bu yenilik, özellikle farklı lokasyonlarda birden fazla vCenter Server’ı olan müşteriler için merkezi yönetim ve dağıtım sunmaktadır.
 • vCenter’lar Arası Kopyalama ve Taşıma*–Farklı vCenter Server’lar içerisindeki hostlar arasında sanal makineleri kopyalamaya ve taşımaya olanak sağlar. Sanal makinelerin canlı olarak taşınmasında ki teknoloji veri merkezlerinin dışına çıkarak limitleri zorluyor.
 • Geliştirilmiş Kullanıcı Arayüzü – Web Client, bir önceki versiyondan daha hızlı, akıcı ve kolay. Buna rağmen “vSphere Client” üzerindeki  desteğin devam etmesi tüm vmware yöneticilerini sevindirdiği yadsınamaz bir gerçek.

Mevcut vSphere ortamlarınızı vSphere 6.0’a nasıl yükselteceğinize dair bilgiye ihtiyacınız olursa vSphere Upgrade Center sayfasını ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz. Son olarak 6.0 verisyonu ile birlikte lisanslama tarafında herhangi bir değişiklik yapılmadı. vSphere ürünü CPU bazlı lisanslama modeli ile tek başına satılmaya devam edilirken, vSphere with Operations Management ya da vCloud Suite’in bir parçası olarakta sunulmaktadır.