vSphere 6.0 ile birlikte duyurulan Network I/O Control Version 3, paylaşımlı altyapılardan hizmet veren servis sağlayıcı ve vmware yöneticilerine, sanal makine vNIC seviyesinde ya da Distributed Port Group bazında bant genişliğini rezerv ederek ya da limitleyerek taahhüt edilen servis seviyesini garanti altına almaktadır.

Sanal makine vNIC bazından network trafiğini limitleyebileceğiniz ya da bant genişliği rezervasyonu tanımlayabileceğiniz ekran görüntüsü.

sd

Bir önceki sürüm olan vSphere 5.5 ile sunulan Network I/O Control özelliklerini “vSphere Networking” dökümanı, bölüm 7 “Managing Network Resource “ , sayfa 123’te inceleyebilirsiniz.

vSphere Replication, bildiğiniz üzere VMware’in uzun yıllardır sunmuş olduğu ve birçok firma tarafından kullanılmakta olan, hyper-visor seviyesinde sanal makine bazında replikayon yapabilen host-base replikayon çözümüdür. vSphere Replication; vSphere ROBO, Essentials Plus ve üzerindeki lisans versiyonlarında ücretsiz şekilde sunulmaktadır. vSphere replication aynı zamanda VMware Virtual SAN ve vCenter Site Reovery Manager ile uyumludur.

(VR) 2015’de ise VM için replikasyon konfigürasyonu tanımlarken artık sıkıştırma (compression) özelliğinide kullanmak mümkün. Sıkıştırma, standartta disable olarak gelmektedir. Kullanılmasını istediğiniz sanal makineler için “Enable network compression for VR data” seçeneğinin tıklanması gerekmektedir.

repSanal makine ve replikasyon zamanları arasında oluşan ilgili güncellemeler/yeni veri block’ları kaynak (source)taraftaki vSphere Host tarafından sıkıştırılır ve veri depolama sistemine yazılıncaya kadar sıkıştırıldığı hali ile saklanır. Bu operasyonun kaynak (compress) ve hedef (decompress) ESX host CPU kullanımlarına bazı etkileri olmaktadır. Etkiyi minimize etmek ve verimli CPU kullanımı için FastLZ sıkıştırma kütüphanesi kullanılmaktadır. En iyi sıkıştırma oranlarına kaynak ve hedefte vSphere Replication (VR) 2015 appliance(s) kullanıldığı yapılarda ulaşılmaktadır ve eski VR sürümleri ile uygumlu şekilde çalışabilmektedir. (Typical compression ratio is 1.7 to 1)

Yine VR 20015 ile duyurulan önemli özelliklerden bir taneside replikasyon trafiğinin vmware host trafiğinden izole edilebilir olmasıdır. Kaynakta “vSphere Replication” trafik için sipesifik NIC kullanmak artık mümkün. Bu sayede replikasyon için bant genişliği yönetilebilirken beraberinde performans artışı sağlanarak ve güvenlikte arttırılabilmektedir.