Önemli gelişmelerden bir tanesi de yeni versiyonla sunulan vCenter Appliance ile uzun yıllardır bazı kısıtlamalardan dolayı kullanmak zorunda olduğumuz Windows tabanlı vCenter’lar arasında ki ölçeklenebilirlik farkının ve limitlerin ortadan kaldırılması. Bir önceki versiyon olan vSphere 5.5’de vCenter Appliance’ın en önemli limitasyonları arasında; Linked Mode ve vCenter Server Heartbeat desteklerinin olmayışı ile birlikte  VMware Update Manager’ın vCenter Appliance üzerine kurulamayışıydı. Bununla birlikte kolay kurulum, gömülü veri tabanı ve windows işletim sistemi ihtiyacının olmayışı ilk versiyondan beri sunulan önemli özellikleri arasındaydı. vSphere 6’da da veri tabanı olarak embedded Postgres kullanılırken, external veri tabanı olarak Oracle desteklenmektedir. Windows versiyonu ise external SQL, embedded Postgres ve Oracle DBs ile çalışabilmektedir.

VC

Bu yeni versiyonda vCenter’ın temel mimarisinde de bazı değişiklikler yapıldı. VMware vCenter Server 6.0 ile birlikte Platform Services Controller diye isimlendirilen yeni bir kompenent duyuruldu.(eski ismiyle 5.1 versiyonundan beri bilinen vCenter Server Single Sign-On ). Platform Services Controller, eski versiyonlarda farklı şekillerde sunulan aşağıdaki gibi birçok altyapı servisini kapsayan bir ürün haline geldi.

  • Single Sign-On (SSO)
  • Lisans
  • Sertifika Yönetimi
  • Kimlik Yönetimi

PSC ile ilgili iki farklı kurulum yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi (Embedded) vCenter Server ve Platform Services Controller’ın aynı sanal makine içerisinde olması ki bu mimari tek SSO çözümüne ihtiyaç duyulan yani tek vCenter bulunan ortamlar için tavsiye edilmektedir. Diğer yöntem ise (Centralized) vCenter Server ve Platform Services Controller’ın kendine ait sanal makinelere kurulduğu yapıdır. Bu dizayn birden fazla vCenter’ı bulunan sanal altyapılar için tavsiye edilmektedir. Taşıdığı öneme bağlı olarak PSC sürekliliğinin sağlanacağı mimarilerin de kullanılması önerilmektedir.

Son olarak bu makalede Linked Mode geliştirmelerine değineceğiz. Bildiğiniz üzere bu teknoloji sanal veri merkezlerinizi yönetmeniz için verimlilik ve basitlik sunar. Birden fazla sanal veri merkezi bulunan ortamlarda aynı ekrandan tüm vCenter’ların yönetimini Linked Mode sayesinde yapabilmektesiniz. Yazının başında bahsettiğim gibi en önemli yenilik vCenter Appliance tarafından da artık destekleniyor oluşu. Yine vCenter Server’lar arasında replikasyon için Active Directory Application Mode (ADAM) yerine native replikasyon teknolojisini kullanabilmesi önemli bir gelişme.

VC1