FLASH (Solid State Disk), özellikle veri depolama endüstrisinin önemli bir parçası olarak hızla büyümeye devam ediyor. Bugün, birçok BT yöneticisi daha hızlı ve çevik bir altyapı için sundukları servisleri mekanik disklerden “All Flash” diye isimlendirilen ve tümü SSD disklerden oluşan depolama sistemlerine ya da SSD/mekanik disklerin birlikte kullanımını destekleyen “Hybrid” depolama sistemlerine taşımanın planlarını yapıyor.

Yapılan araştırmalarda bunu doğrular nitelikte. Gartner’ın Haziran 2015’te Solid State disk sistemleri için yaptığı araştırmada 2020 yılına kadar kurumlar için hayati öneme sahip birincil seviyedeki verilerin tümü yalnızca SSD diskler üzerinde duracak.

Peki verilerimizi SSD diskler üzerine taşıdığımızda disk sistemlerinden performansın yanı sıra ne gibi beklentilerimiz olacak. Evet bugün Tier1 olarak tanımlanan standarttaki ölçeklenebilirlik, güvenilirlik, erişilebilirlik ve sürdürebilirlik FLASH sistemlerini değerlendirirken kullanacağımız ölçüt araçları olurken, kararlarımızı etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alacaktır. HP yeni duyurduğu StoreServ 8000 ailesi ile bu ihtiyaçların tümüne cevap verebilmeyi hedeflemektedir. Geliştirmeleri ve yenilikleri birincil konumuz olan Performans başlığından ele alacak olursak;

P1

 

Denetleyici geliştirmeleri ile All-Flash 8450 ile 1ms tepki süresinin altında 1M IOP, 24GB/s throughput değerlerine ulaşabilmektedir

 

Ölçeklenebilirlik ; Orta segmentte 4 denetleyicili Active-Mesh Scale-Out mimari sunabilen tek çözüm 3PAR StoreServ, ailenin en yüksek kapasiye çıkabilen 8440 ürünü ile 960 disk desteklerken, 3PB ham kapasite, sıkıştırma teknolojileri sayesinde (Thin Technologys) ile 7.3PB adreslenebilir kapasite sunabilmektedir.

P2

3.84TB SAS cMLC SFF(2.5in) Solid State disk ile endüstride fark yaratırken, sahip olduğu teknolojiler sayesinde SSD disk GB maliyetini 10K SAS disk maliyetine eşitlemeyi başarmış ve veri merkezinde önemli tasarruflar yapılmasına olanak sağlamıştır.

P3

 

+< $1.5 per GB kullanılabilir kapasite maliyeti

Ek olarak SSD disklere koşulsuz olarak 5 YIL GARANTİ sağlayarak, müşterilerin FLASH’a yaptıkları yatırımı uzun süreli güven altına almayı hedeflemektedir.

Güvenilirlik; 4 denetleyicili mimarisi sayesinde sistem üzerinde kesintisiz şekilde donanım ve yazılım güncellemeleri sunarken, 4 denetleyiciden birinin kaybedilmesi durumunda uygulamalara performans kaybı yaşatmamaktadır. Endüstri standardı disk kaybına karşı koruma ile birlikte, disk çekmecesi kayıplarına karşı da koruma sunarak orta segment veri depolama sistemi pazarında 6-Nines 9.99999% (32sn altında kesinti süresi) sunabilen lider ve tek veri depolama sistemidir.

P4

Donanım hatalarına karşı sunulan yüksek seviyedeki koruma çözümlerinin yanında yeni nesil HP 3PAR Gen5 Thin Express ASIC ile uctan uca veri bütünlüğünü koruyabilecek/sağlayabilecek Persistent Checksum özelliği de duyuruldu.

Bu yenilik sayesinde veri, sunucu üzerindeki HBA’dan başlayarak 3PAR depolama sistemindeki disklere yazılıncaya kadar DIF (Data Integrity Field) ile imzalanır ve verinin doğru şekilde disklere yazıldığından/okunduğunda emin olunur.

Erişilebilirlik ve Sürdürebilirlik; İş sürekliliği ve felaket kurtarma çözümlerinde kullanılan 3PAR Synchronous(0 RPO, local distance), Async Periodic (Min RPO, ext distance), Sync Long Distance (0 RPO, 3 data center) replikasyon çözümlerine ek olarak FLASH sistemler için Async Streaming Replication(RPO in secs, ext. distance) özelliği duyuruldu. Yüksek WAN altyapı maliyetleri ve diğer nedenlerden dolayı bölgeler arası senkron replikasyon yapamayan ve veri kaybına karşı duyarlı müşteriler için 0’a yakın RPO sunulabilmektedir.

P5

Son olarak veri koruma ve yedekleme için geliştirilen HP StoreOnce Recovery Manager Central (RMC) çözümünden bahsedeceğiz. Bu yazılım 3PAR StoreServ ile StoreOnce Backup sistemini entegre ederek, 3PAR/VMware ortamları için bütünleşik veri koruma çözümü sunmaktadır. Ayrıca bir yedekleme yazılımına ya da sunucusuna ihtiyaç olmadan 3PAR sistemi üzerindeki anlık kopyalar (snapshot) direct olarak StoraOnce Backup sistemine yedeklenebilmektedir.

P6

Klasik yedekleme mimarilerine göre 17 kat daha hızlı bir yedekleme performansı sunarken FLASH ortamlar için ideal yedekleme çözümü olarak kullanılmaktadır.